That's when I saw this sign ...
My daughter decided to set up a produce stand and sell our fruits and veggies to our neighbors. I told the girls at breakfast that we needed to "eat" up our food in the refrigerator before we leave for our vacation. This wasn't necessarily what I had in mind. I'm pretty sure I paid more than .10 cents each... so my neighbors that bought the produce got a great deal! I think it is time to include Business 101 into our curriculum. That said, I have to admire my daughters ambition. She did make a dollar and is now motivated to sell more. We either need to raise our prices or grow a garden!


0 comments:
Post a Comment